РАЙМОНД ДЕ РУВЕР ПРО ВИНИКНЕННЯ ПОДВІЙНОЇ БУХГАЛТЕРІЇ (РЕАЛІЇ ТА СУМНІВИ)
DOI:
https://doi.org/10.26642/pbo-2015-2(32)-153-162Ключові слова:
Раймонд де Рувер, історія, бухгалтерський облік, рахунки, подвійний запис, бухгалтерська наука, дебет, кредит, баланс, техніка рахункових записівАнотація
Читач аналітично знайомиться з монографією відомого бельгійського професора Раймонда де Рувера (1904–1972) «Розвиток бухгалтерії до Луки Пачолі згідно з обліковими книгами купців середньовіччя», опублікованої в збірнику «Нариси по історії обліку» ще в 1956 році, в Лондоні. Будь-яке нове дослідження, в якому висвітлено питання про закономірність переходу від обліку одинарного до подвійного, заслуговує уваги педагогів. Автори знайомлять читачів зі структурою та коротким змістом праць Раймонда де Рувера, в яких він обґрунтовує об’єктивність і причини виникнення подвійного запису. Найбільш очевидним є той факт, що подвійний запис виник внаслідок двосторонності акту обміну товарів, що лежить в основі подвійного рахівництва. В основному такої думки дотримується і де Рувер у своїй праці. Раймонд де Рувер як добросовісний вчений у своїй монографії підкреслює якраз ті аспекти господарського становища середньовіччя, що особливо чітко відображають специфічні риси раннього капіталізму, які стають благодатним ґрунтом для об’єктивних змін в обліку. За де Рувером, революційним поштовхом у розвитку рахівництва, його якісною зміною в напрямку виникнення подвійності стоять три основні фактори: компанії, кредит і посередництво. Компанії виявились найважливішими, вони являли собою каталізатор сфери обігу, що сприяв появі подвійного запису, у відповідний час, незалежно від історичного її існування взагалі (сфери обігу), що повністю нейтралізувало одну з марксистських догм. Поширення компаній призвело до визнання «фірми» як чогось суттєво відокремленого від власника капіталу. Прямим результатом цього виявилось усвідомлення бухгалтером середньовіччя того факту, що фірма є самодостатня організація і що капітал, і одержаний прибуток є об’єктом претензій її учасників. Тому виникла потреба стежити за змінами долі учасників у результаті нових вкладів або вилучень капіталу і розробити систему, яка б дозволяла визначити дохід чи збитки з тим, щоб розподілити їх серед учасників (партнерів) відповідно до положень статуту товариства.Посилання
Кипарисов Н.А. Теория бухгалтерського учета : учеб. пособие/ Н.А. Кипарисов. – М. ; Л. : Госпланиздат, 1940. – 328 с.
Остап’юк М.Я. Історія бухгалтерського обліку: світ і Україна :навч. посібник / М.Я. Остап’юк, М.Р. Лучко, Й.Я. Даньків. – К.: Європ.ун-т, 2006. –170 с.
Остап’юк М.Я. Історія бухгалтерського обліку : навч. посібник / М.Я. Остап’юк, М.Р. Лучко, Й.Я. Даньків. – 2-ге вид., випр. і доп. – К. : Знання, 2009. – 278 с.
Соколов Я.В. Очерки по истории бухгалтерского учета/ Я.В. Соколов. – М. : Финансы и статистика, 1991. – 400 с.
Соколов Я.В. Бухгалтерский учет: от истоков до наших дней :учеб. пособие для вузов / Я.В. Соколов. – М. : Аудит ;ЮНИТИ, 1996 – 683 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Йосип Якимович Даньків, Мирослав Ярославович Остап’юк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автор, який подає матеріали до друку, зберігає за собою всі авторські права та надає відповідному виданню право першої публікації, дозволяючи розповсюджувати даний матеріал із зазначенням авторства та джерела первинної публікації, а також погоджується на розміщення її електронної версії на сайті Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського.