До витоків поняття «інституційна структура економіки» у біологічній і дуалістичній соціології ХІХ століття

Автор(и)

  • Юрій Володимирович Ущаповський Житомирський державний технологічний університет, Україна

DOI:

https://doi.org/10.26642/pbo-2017-2(37)-94-97

Ключові слова:

інституції, інституціоналізм, інституційна структура економіки, методологія інституціоналізму, еволюційний підхід, структуралізм, структурний функціоналізм

Анотація

У роботі окреслено значимість дослідження історії поняття «інституційна структура економіки» та її важливість для трансформації інституційного середовища економічної системи сучасної України.

Автор зупиняється на дослідженні Г. Спенсером диференціації структури суспільства та її функцій. Підкреслено з’ясування вченим органічного взаємозв’язку частин цілого, відносну самостійність цілого (структури) і частин як у суспільстві, так і в організмі.

Досліджено розуміння прогресу П. фон Лілієнфельдом у економічній правовій та політичній сфері та розуміння структури суспільства А. Шеффле.   

Проаналізовано класифікацію суспільства за рівнем централізації А. Фульє та форми взаємозв’язків між елементами структурованого суспільства Дж. Маккензі.

Значну увагу приділено з’ясуванню значенню структури «соціальної матерії» для соціально-економічного прогресу, а також проведено паралелі між теорією соціальної діяльності і сучасною теорією трансакційних витрат у концепції М. Оріу .

Автор приходить до висновку, що представники біологічної і дуалістичної соціології ХІХ ст. у вивченні структури соціальної системи: 1) здійснювали її декомпозицію, аж до виокремлення елементарного рівня (Г. Спенсер, А. Шеффле); 2) з’ясували структури підсистем та специфіку її елементів (Г. Спенсер, П. фон Лілієнфельд, Дж. Мекензі); 3) встановили функції, які елементи виконують у системі (М. Оріу, А. Шеффле). У їхніх  працях простежуються спроби створити концепцію структури і функціональних зв’язків соціуму як цілісності. Поєднання концептуального підходу до суспільства як до цілісного організму з еволюційними підходами створило умови для поширення структуралізму в економічних науках та використанню методології структурного функціоналізму у дослідженнях сучасного інституціоналізму. 

Біографія автора

Юрій Володимирович Ущаповський, Житомирський державний технологічний університет

Yu.V. Ushchapovskyi 

Посилання

Nureev, R.M. (2005), «Vvedenie. Jevoljucija institucional'noj teorii», Postsovetskij institucionalizm, in Nureev, R.M. and Dement'ev, V.V. (ed.), Kashtan, Doneck, 462 p.

Kvashnickij, V. (2006), «Istoki jevoljucionnoj jekonomiki», Istoki: iz opyta jekonomiki kak struktury i processa, in Kuz'minov, Ja.I. (ed.), Izd. dom GU VShJe, Moskva, 533 p.

Osipov, G.V. (ed.) (2001), Istorija sociologii v Zapadnoj Evrope i SShA, NORMA–INFRA-M, Moskva, 576 p.

Bart#, P. (1902), Filosofija istorii kak socіologіja, Translated from German by Model', M.S., S.-Peterburgskaja Jelektropechatnja, S.-Peterburg, 348 p.

Hauriou, M. (1896), La science sociale traditionnelle, L.Larose, Paris, 432 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2017-09-25

Як цитувати

Ущаповський, Ю. В. (2017). До витоків поняття «інституційна структура економіки» у біологічній і дуалістичній соціології ХІХ століття. Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу, (2(37), 94–97. https://doi.org/10.26642/pbo-2017-2(37)-94-97

Номер

Розділ

Статті