Формування інтегральної моделі оцінки кредитоспроможності банку-позичальника
DOI:
https://doi.org/10.26642/pbo-2017-1(36)-88-94Ключові слова:
банк, кредитоспроможність, достатність капіталу, кредитний портфель, прибутковість, ліквідність, інтегральний коефіцієнт рівня кредитоспроможності банкуАнотація
У досліджені пропонується модель оцінки рівня кредитоспроможності банку-позичальника, що в умовах нестабільності світового та українського фінансових ринків набуває особливої актуальності. Сутність цієї інтегральної моделі полягає в послідовному визначенні показників, що аналізують фінансово-економічний стан, і розробки їх бальної оцінки, що дозволяє розрахувати узагальнюючий показник – інтегральний коефіцієнт рівня кредитоспроможності банку, для розрахунку якого сформовано певний набір коефіцієнтів, які характеризують ризикованість, прибутковість та ліквідність банківської установи. Визначені коефіцієнти за функціональним призначенням виокремлено у чотири групи: достатність капіталу, якість кредитного портфеля, прибутковість і ліквідність. Кожну групу становлять чотири показники, кожному з яких надаються граничні межі для визначення відповідної бальної оцінки рівня кредитоспроможності банку за певним напрямком. Чим вище значення інтегрального коефіцієнта, тим більш ефективною та менш ризикованою є фінансово-економічна діяльність банківських установ, і тим вищим є їх рівень кредитоспроможності. За результатами дослідження зроблено висновок, що запропонована модель оцінки рівня кредитоспроможності банку вирізняється прозорістю та чіткістю, що зумовлено використанням за її здійснення лише публічної інформації. До недоліків належать існування суб’єктивного чинника у вигляді присвоєння певної кількості балів на основі експертного та нормативного методів.
Посилання
Moroz, A.M., Savluk, M.I. and Puhovkina, M.F. (2008), Bankivs'ki operacii', 3nd ed., pererob. i dop., in Moroz, A.M. (ed.), KNEU, Kyi'v, 608 p.
Lavrushin, O.I., Afanas'eva, O.N. and Kornienko, S.L. (2005), Bankovskoe delo: sovremennaja sistema kreditovanija, in Lavrushin, O.I. (ed.), KNORUS, Moskva, 256 p.
Rouz, P.S. (1995), Bankovskij menedzhment, Translated from english, Delo LTD, Moskva, 768 p.
Sinki, Dzh. (2007), Finansovyj menedzhment v kommercheskom banke i v industrii finansovyh uslug, Translated from english, Al'pina Biznes Buks, Moskva, 1018 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Олексій Леонідович Лисенок
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автор, який подає матеріали до друку, зберігає за собою всі авторські права та надає відповідному виданню право першої публікації, дозволяючи розповсюджувати даний матеріал із зазначенням авторства та джерела первинної публікації, а також погоджується на розміщення її електронної версії на сайті Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського.